Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile energii elektrycznej pobiera rocznie pompa ciepła?

2020-04-16
Ile energii elektrycznej pobiera rocznie pompa ciepła?
Typowy budynek – typowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła na ogrzewanie i c.w.u.

Rozważamy typowy budynek jednorodzinny w Polsce budowany wg Warunków Technicznych 2017. Jego zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła na potrzeby ogrzewania przyjmuje się na poziomie od 2000 do 3000 kWh na każde 100 m2 powierzchni budynku.
Jest to oczywiście wartość średnia, która będzie zależała od tego jak budynek będzie eksploatowany i jakie temperatury będą utrzymywane wewnątrz.
Do tego należy doliczyć energię elektryczną potrzebną pompie ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bazowa wartość to pobór energii elektrycznej na poziomie ok. 1000 kWh. Ta wartość również może się różnić, a zależy ona również od tego, jakie są przyzwyczajenia higieniczne mieszkańców.
Łącznie więc, pompa ciepła pracująca w budynku z ogrzewaniem podłogowym o powierzchni 100 m2 będzie potrzebowała ok. 3000-4000 kWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby grzewcze i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.Typowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła na chłodzenie

Osobnym tematem jest kwestia chłodzenia budynku pompą ciepła. Szacunki mogą być bardzo rozbieżne, ale zazwyczaj przyjmuje się zapotrzebowanie mocy na poziomie 100 W/m2. Czas w którym pompa ciepła pracuje na potrzeby chłodzenia to 4 miesiące, po ok. 50 godzin na każdy miesiąc. W ten sposób można oszacować (przyjmując efektywność chłodzenia EER=3), że zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń o powierzchni ok 50m2 potrzeba ok. 1000 kWh energii, a więc zakładając EER na poziomie 3 pompa ciepła zużyje ok, 333 kWh.

Zużycie energii przez pompę ciepła, a zużycie energii na potrzeby bytowe

Czy to właśnie pompa ciepła jest tym urządzeniem, które w skali roku używa tej energii najwięcej?

Statystycznie, budynek jednorodzinny zazwyczaj potrzebuje około 3,5 tys. kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne, na cele gospodarcze.
Na wstępie artykułu założyliśmy, że na 100m2 na cele grzewcze i ciepłą wodę użytkową w wykonaniu pompy ciepła potrzeba około 3000-4000 kWh. Jest to więc tyle samo, ile budynek zużywa na potrzeby bytowe.