Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

2023-05-06
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?

Wydajnie, oszczędnie i ekologicznie – to właśnie w ten sposób większość ludzi chciałaby ogrzewać dom i wodę użytkową. Współcześnie jest to możliwe, dzięki pompie ciepła. Urządzenie pracuje efektywnie, przy niskich kosztach eksploatacyjnych, bez zanieczyszczania środowiska naturalnego. Dodatkowym atutem jest bezawaryjność pompy nawet przez kilkanaście lat.

Działanie pompy ciepła i jej rodzaje

Pompa ciepła pobiera energią cieplną z powietrza, wody lub gruntu, a więc z otoczenia. Przekształca tę energię cieplną w energię ogrzewającą lokal i wodę. Latem natomiast przy spełnieniu określonych warunków może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń. Jej zaletą jest praktyczna bezobsługowość, dzięki czemu nie wymaga nadzoru i dokładania paliwa tak jak np. w kotłach zasypowych na węgiel. Polecamy szczególnie dwa rodzaje pomp ciepła: typu powietrze-woda i solanka-woda

Pompa ciepła typu powietrze-woda 

Tego rodzaju pompa ciepła pobiera energię z powietrza i zasysa je z zewnątrz. Po sprężeniu ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania. Nie ma konieczności dużych zmian w instalacji, żeby pompa ciepła typu powietrze-woda mogła być zamontowana. Potrzebne jest natomiast odpowiednie miejsce do instalacji jednostki zewnętrznej. Pompy ciepła typu powietrze-woda działają nawet w warunkach mrozu do -20°C. 
 

Pompa ciepła typu solanka-woda  

Drugi typ pompy ciepła nazywany jest też pompą gruntową, ponieważ pobiera energię z gruntu. W zależności od jego rodzaju dopasowuje się kolektory poziome lub pionowe sondy geotermalne, które mogą sięgać nawet do 100 metrów głębokości. Wymagają też głębokiego wiercenia. Pompa ciepła typu solanka-woda może być jedynym źródłem ogrzewania budynku. Ciepło pochodzi od solanki, która ma dużą odporność na zamarzanie. Za pomocą pompy ciepła typu solanka-woda możliwe jest też chłodzenie pomieszczeń latem.

Gdzie pompy ciepła znajdują zastosowanie?

Pompy ciepła można stosować w budynkach:

  • jednorodzinnych,
  • wielorodzinnych,
  • przemysłowych, 
  • starych i nowych. 

Przed zakupem warto skontaktować się ze specjalistą i ocenić warunki budynku i swoje oczekiwania. 

Pompa ciepła jest dobra dla środowiska i Twojego portfela

Pompy ciepła są nowoczesnym źródłem ciepła i alternatywa dla ogrzewania elektrycznego, gazowego i olejowego. Miłośnicy ekologii cieszą się z tego, że nie emitują spalin i zanieczyszczeń do środowiska, a miłośnicy oszczędności z tego, że mają niższe rachunki. Chociaż początkowy koszt instalacji pompy ciepła wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to za ogrzewanie tego typu płaci się mniej niż np. za ogrzewanie gazem ziemnym, olejem opałowym czy ogrzewaniem elektrycznym.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 571 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Super wszystko
2024-07-14
Bez uwag
pixel