Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MONTAŻ POMPY CIEPŁA

2020-04-16
MONTAŻ POMPY CIEPŁAJako, iż nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w kwestii montażu pomp ciepła, chcielibyśmy przybliżyć Państwu ten proces.

Montaż pompy ciepła powinien wykonać wyspecjalizowany instalator. Pompa typu Split składa się z dwóch części. Na zewnątrz budynku znajduje się tzw. jednostka zewnętrzna. Natomiast wewnątrz domu wieszamy na ścianie lub ustawiamy na podłodze, jednostkę wewnętrzną. Na podłodze, jeśli jest to urządzenie kompaktowe – z zabudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną pompy ciepła łączymy ze sobą przewodami, w których przepływa tzw. czynnik chłodniczy, np. R410A. I to jest ten element instalacji, który musi samodzielnie wykonać instalator, a który odgrywa bardzo dużą rolę w niezawodnej i efektywnej pracy pompy ciepła.
Zobaczmy jak wygląda w praktyce montaż pompy ciepła typu Split…

1. Wykonanie instalacji chłodniczej

Do połączenia obu jednostek stosujemy rury miedziane łączone za pomocą lutowania twardego, w osłonie gazu ochronnego – azotu.

Nie są to takie same rury z jakich wykonuje się instalację centralnego ogrzewania. Należy używać rur miedzianych przeznaczonych dla chłodnictwa – z tzw. miedź chłodniczej.

Rury chłodnicze różnią się od tradycyjnych tym, że:

  • mają grubszą ściankę – są bardziej wytrzymałe na wysokie ciśnienia, które mogą dochodzić nawet do 43 bar;
  • są też bardziej trwałe, bo czynnik chłodniczy jest bardziej aktywny chemicznie niż woda w instalacji centralnego ogrzewania;
  • dostarczane są w izolacji cieplnej, np. koloru białego.

Lutowanie w osłonie azotu polega na tym, że podczas lutowania do wnętrza rury wprowadzany jest azot. Dzięki temu na łączonych elementach nie powstają zanieczyszczenia, które mogłyby negatywnie wpływać na pracę pompy ciepła.

 Rura chłodnicza w izolacji cieplnej koloru białego. / Przycinanie rury do odpowiedniej długości. Należy przy tym uważać, żeby opiłki nie dostały się do wnętrza rury.

Giętarką odpowiednio kształtujemy rury. / Przygotowane orurowanie do połączenia obu jednostek pompy ciepła.


Montaż wziernika, za pomocą którego można, między innymi, ocenić czy w układzie jest właściwa ilość czynnika chłodniczego. / Wziernik nie jest konieczny w pompach ciepła Vitocal, bo na regulatorze pompy można odczytać praktycznie wszystkie parametry czynnika chłodniczego w charakterystycznych miejscach układu chłodniczego.


Odpowiednio przygotowana końcówka rury do połączeń skręcanych – zakończona kielichem. Po przygotowaniu końcówek rur, płuczemy azotem przewody czynnika chłodniczego i jednostkę wewnętrzną pompy ciepła. / Rury chłodnicze przykręcamy do jednostki zewnętrznej i wewnętrznej za pomocą klucza dynamometrycznego, czyli z odpowiednią siłą.

 

2. Próba szczelności

Do przeprowadzenia próby szczelności wykorzystujemy azotu pod wysokim ciśnieniem. Ciśnienie próby powinno wynosić: 20 bar do 43 bar. Po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia, odcinamy butlę z azotem i odczekujemy do 30 – 40 minut, obserwując na manometrze czy nie spada ciśnienie w układzie. W tym czasie, pianką lub czujnikiem elektronicznych sprawdzamy szczelność połączeń. Wynik próby zapisujemy w protokole próby szczelności.

 

Podłączenie butli z azotem do układu chłodniczego poprzez zestaw manometrów i zawór serwisowy modułu zewnętrznego. / Wprowadzamy azot do układu w ilości odpowiadającej uzyskaniu ciśnienia próby szczelności: np. 43 bar. Następnie odcinamy butlę z azotem i odczekujemy 30-40 minut sprawdzając czy ciśnienie nie spada.

Sprawdzanie szczelności połączeń za pomocą pianki. Na zdjęciu – widoczne pęcherzyki gazu, co świadczy o nieszczelnym połączeniu. / Wyniki próby szczelności instalator zapisuje w protokole.

 

3. Oczyszczanie układu chłodniczego

Po próbie szczelności układ chłodniczy należy „wysuszyć” i „opróżnić”. Wykonuje się to przez wytworzenie próżni w układzie – za pomocą pompy próżniowej. Dzięki wytworzonej próżni wyciągniemy wszelką wilgoć z rurociągów.

 

Opróżniamy układ chłodniczy z azotu i przewód którym wykonywaliśmy próbę szczelności podłączamy do manometru i pompy próżni. / Załączamy pompę próżni.

Po osiągnięciu wartości zbliżonej do 0 bar, podtrzymujemy pracę pompy przez 30-40 minut. / Po tym czasie, pompę próżni odcinamy od układu – zamykamy zawór i możemy ją wyłączyć.

 

4. Napełnianie instalacji czynnikiem chłodniczym

Po oczyszczeniu układu z wilgoci, przewody gotowe są do napełnienia czynnikiem chłodniczym. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła fabrycznie napełniona jest czynnikiem w odpowiedniej ilości, która zwykle wystarcza dla całej instalacji chłodniczej. Napełniamy również wodą grzewczą jednostkę wewnętrzną.

Kluczem imbusowym odkręcamy zawory serwisowe na jednostce zewnętrznej – najpierw dolny, później górny. Czynnik znajdujący się w jednostce zewnętrznej przepływa do wykonanej instalacji chłodniczej i do jednostki wewnętrznej pompy ciepła. / Następnie napełniamy część hydrauliczną modułu wewnętrznego wodą grzewczą i odpowietrzamy układ.

5. Pierwsze uruchamianie

Podczas pierwszego uruchomienia pompy ciepła konfigurujemy sposób jej pracy: od wyboru języka, ustawienie aktualnej godziny i daty, testy przekaźników, programowanie, aż do kontroli działania. Po zakończeniu urządzenie można załączyć do pracy automatycznej, zgodnie z ustawionymi czasami pracy na potrzeby ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła gotowa jest do pracy. A, jak pracuje możemy sprawdzić i kontrolować za pomocą automatyki, zaglądając do środka układu chłodniczego. Na graficznym odwzorowaniu układu chłodniczego pompy ciepła możemy odczytać aktualne wielkości: temperatur i ciśnienia w charakterystycznych punktach układu, temperatury powietrza i wody grzewczej, stopień otwarcia zaworu rozprężnego, prędkość obrotową sprężarki oraz wentylatora.


 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 501 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-21
0.k.dobrze.
2024-04-15
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Profesjonalny kontakt telefoniczny. Towar z aktualnej produkcji. Korzystna cena.
pixel